Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hned v úvodu vás všechny musím odkázat na nedostižné stránky  věnované speciálně klecím pro potkany :

www.klece.estranky.cz

Vezmu to obecně a stručně :)

   Pokud řešíme, zda klec či akvárium, tak jednoznačně klec. Nejen, že v akváriu nebo jakékoliv uzavřené nádobě špatně cirkuluje vzduch, je zde vyšší teplota a vlhkost a potkánci mohou snadno onemocnět. Navíc se zde nedají využít mříže pro uchycení napaječky či vybavení, nemluvě o tom, že i po mřížích potkani šplhají.

   Klec nemůže být nikdy dost velká. Dospělý potkan je poměrně velké zvíře dlouhé cca 30 cm a vážící podle pohlaví 400 - 800 g. Navíc je mimořádně aktivní, zvědavý a rád zkoumá cokoliv nového. Logicky mu tedy klec musí poskytovat dostatek prostoru nejen pro přežití, ale i pro jeho objevitelské výpravy. Osobně jako minimum pro jednoho až dva potkany považuji rozměry asi 60 x 40 x 70 cm. Čím více potkanů, tím větší klec, pochopitelně. Moje stávající klec má rozměry asi 100 x 60 x 80 cm a je vhodná pro 7 - 8 potkanů. Rozměry klecí a počet potkanů, které v ní lze hovat, si můžete snadno ověřit v tzv. potkaním kalkulátoru. http://www.fancy-rats.co.uk/information/guides/cagecalculator/

   Samotná klec, byť sebevětší, však potkana brzy omrzí. Je třeba ji co nejpestřeji vybavit. Nutností jsou patra v kleci, které zvětší a rozčlení klec. Patra doporučuji jedině plastová, dají se snadno omývat a na rozdíl od jiných materiálů se do nich nevsakuje moč a nezačnou zapáchat. Docela dobrou volbou je klec vybavit velkými plastovými a plochými košíky, které  - nám, kteří nejsou manuálně zruční - můžou nahradit patra.

   Další samozřejmostí jsou tzv. hamaky. Jde o něco jako závěsná houpačka pro lidi. Vzhledem k tomu, že potkani tam zpravidla vykonávají potřebu, musíme počítat buď s praním nebo s častou výměnou. Proto raději používám stará trička, která mohu snadno měnit.

   V kleci by měl být aspoň jeden uzavřený domeček, kam se mohou potkani schovat a mít klid. Nejlepší je použít kartonovou krabičku, kterou můžeme často měnit. Jako výstelka domečku se nejlépe hodí staré hadry nebo papírové kapesníčky či toaletní papír. Já občas použiju i seno, ale pozor - není to ideální. Jednak málo saje vlhkost a jednak si můžeme do hovu zatáhnout různé parazity!

  Potkánci ocení nejrůznější trubky na prolézání (drenážní, keramické, plastové...), větve, silná lana, žebříky, květináče, cokoliv co mohou prozkoumat a zabavit se tím. Nekonečnou zábavu jim poskytnou kartonové krabice a krabičky různých tvarů a velikostí, které můžeme různě slepovat a vyřezávat do nich všemožné otvory.Musíme dbát na to, aby všechny hračky byly pro potkany nezávadné, nemohly jim ublížit a také - aby byly snadno omyvatelné či se daly snadno vyměnit. Potkani jsou - na rozdíl od jiných hlodavců - zvířátka málo čistotná a mnozí jedinci vykonávají potřebu, kde je právě napadne. Proto ideálním materiálem je plast , keramika či papír. Není dobré dřevo, překližka a podobné, které do sebe natáhnou moč a nevyčistíme to.

    Vybavení a "nábytek" je třeba co nejčastěji obměňovat či přestavovat, aby měl potkan nějakou změnu a měl co zkoumat.

   Podestýlka pro potkany musí být především neprašná! Na rozdíl od jiných hlodavců jsou totiž potkani na prach v podestýlce velmi citliví a může jim přivodit nemalé zdravotní problémy. Z toho důvodu nejsou zrovna vhodné hobliny, jedině snad Alpensan pro koně, který by měl být nejméně prašný. Velmi dobrý je ASAN, podestýlka z buničiny, bohužel je však dost drahý a v kleci nevydrží dlouho, brzy začne zapáchat. Podobné je to s podestýlkou z kukuřičných vřeten, sice nepráší, ale hůře pohlcuje pach a pokud máme potkanů hodně, vyjde nás to poměrně draho. Kočkolit také nedáváme po celé ploše klece, vysušuje tlapky. Jako ideální se mi jeví skartovaný papír, zaručeně nepráší, dá se snadno vyměnit, dobře saje nečistoty a ani příliš nesmrdí.  

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář