Jdi na obsah Jdi na menu
 


   Potkánci jsou labužníci. Na krmení si pochutnávají, rozhodně nespotřebují vše, co jim nabídneme. Jsou dost vybíraví. Strava musí být pestrá a měla by se často obměňovat. Pokud jim nabídneme stejnou věc dva dny za sebou, zpravidla ji druhý den už jíst nebudou.

    Stejně tak je důležitá forma, jakou jim potravu nabídneme - aby se při získávání potravy museli trochu snažit a zabavili se. Můžeme jim ji dát například do závěsné drátěné koule, která se pro tento účel speciálně prodává (cena asi 60 - 100Kč). Nebo zavěsit svazeček salátu či kousek ovoce někam na vyšší místo, aby se potkani museli snažit. Stejně tak jim můžeme nasypat trochu oblíbeného zrní či oříšků do malé krabičky a nechat potkánky, aby se k nim museli prokousat. Tyčinky na hlodání, které se běžně prodávají, zpravidla moc oblíbené nejsou.

   Základem krmení by měla být směs zrnin. Většinou nemá smysl dávat jim kupovanou směs zrnin pro křečky, morčata apod. Potkánci ji důsledně ignorují. Nejí ani granule (lisované šedo-zelené válečky z trávy) ani většinu druhů zrnin.  Poměrně úspěšná jsem byla s krmením X-tra Vital pro potkany - z té myšáci sežrali valnou většinu. Nevýhodou tohoto krmení je ale dost vysoká cena, zvláště při chovu většího množství potkanů.

   Začala jsem si tedy směs míchat sama ze surovin, které potkani přijímají. Protože chovám zároven papoušky, využila jsem při přípravě směsi i ptačí krmení.

Nakličovací směs pro papoušky (firma Deli nature č. 33):

Obrazek

  

  

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Směs pro velké papoušky (Deli Nature č. 62):

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

   K tomu přidávám rovným dílem oves a ovesné vločky. Dále pro zchutnění směsi přidávám trochu sušeného ovoce (např. banán nebo meruňky, rozinky neuspěly). Jako zdroj živočišných bílkovin ještě přidávám granule pro kočky nebo psy. Vhodnější jsou ty kočičí, obsahují více masa. Velice potkánkům chutnají také granule pro papoušky - ovocné od firmy Zupreem - viz foto: 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Na hlodání a obrušování zubů je nezbytný dobře usušený chleba nebo ještě lépe větvičky ze stromů, nejlépe ovocných (pozor na postřik!).

   Stejně důležité jako zrní jsou další doplňky potravy. Můžeme nabídnout vařené brambory, rýži, těstoviny, konzervy či kapsičky pro kočky (nejlépe Whiskas v krémové omáčce), mléčné výrobky (například ovesné vločky s trochou mléka, tvrdý i tavený sýr, tvaroh, jogurty, lipánky, pribináčky...), vejce natvrdo(výborná jsou křepelčí, můžeme je dát potkanům celá ve skořápce), krabí tyčinky, všechny možné kaše (například ovesná, krupičná), puding, všechny druhy ovoce a zeleniny. Velmi mají rádi listy pampelišek, jetelu a dalšíh lučníh rostlin, nejlépe i s květy a kořeny - tip pro chovatele bydlící na vesnici, tak jako já :)

V podstatě je možné dávat potkanům vše nezávadné, bez konzervantů či bez jakýchkolkiv "lidských" úprav. Tabu jsou například uzeniny, jídla kořeněná a solená, čokoláda, sušenky, chipsy, alkohol..je toho spousta.

Čím pestřejší strava bude, tím lépe pro zdraví i spokojenost potkánků. Malý příklad večeře mých myšáků:

Obrazek

  

 

 

 

 

 

 

 

Je však nutné dbát na to, aby potrava nebyla příliš tučná. Potkani mají sklony se přejídat a tloustnout, proto například s tučnými lipánky šetříme, ačkoliv potkani je milují.

   Jako odměnu a pamlsek můžeme dávat občas třeba piškot nebo oříšek (nejlépe lískové ve skořápe, potkáni se zabaví jejich louskáním) - pozor však právě na to, aby potkánci neztučněli.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář